АдміністраціяАдміністрація

Біла Церква - Торгові ряди (БРУМ)

  Біла-Церква - Торгові Ряди (БРУМ) (є ще й інша назва Гостинний Двір) збудовані за порівняно короткий час 1809-1814 p. Деякі архітектурні документи відносять будівництво їх на кінець XVIII ст.

 Біла Церква - Торгові ряди (БРУМ)

  Припускають, що тоді були закладені підмурівки цієї споруди, яка мала важливе значення для формування забудови Білої Церкви: на прилеглих до неї територіях виросли одно та двоповерхові будівлі житлового, торгового та громадського призначення.

  Біла Церква - Торгові ряди (БРУМ)

  Квадратні в плані Торгові ряди продиктували конфігурацію майдана, а чотири аркових входи - напрями основних осей забудови. Фактично ці осі сформували архітектурно-планіровочну структуру нового центру міста.

  Біла Церква - Торгові ряди (БРУМ)

  Нині дві з них перекриті: по вул. Шолом-Алейхема спочатку Будинком культури, потім адміністративним будинком. Із будівель, які постали на майдані, найбільший інтерес становив будинок "громадських зібрань", на жаль, зруйнований під час останньої війни.

  Біла Церква - Торгові ряди (БРУМ)

 Біла Церква - Торгові ряди (БРУМ)

  На першому поверсі його були ресторан і магазин, на другому - зал.

  Біла Церква - Торгові ряди (БРУМ)

  У 1924 році тут був театр, а зараз на місці зруйнованого - готель "Київ".

  Біла Церква - Торгові ряди (БРУМ)

  Торгові ряди - одна з найцінніших споруд такого типу в Україні. Побудовані вони в стилі різновиду класицизму - "ампір". По зовнішньому і внутрішньому периметрах до склепінчатих торгових приміщень примикають аркові галереї, які перериваються по осі кожної сторони споруди портиками з проходами у внутрішній двір. Вхідні арки портиків обмежені двома колонами. На фронтонах портиків були елементи геральдичних знаків, які варто відновити. Високий цоколь південної частини Торгових рядів, підвищуючи її, сприяє урочистому. сприйняттю їх, скрадає приземистість будівлі. Торгові ряди несуть в собі геометричну ясність, строгість форм, лаконічність і значущість. Рівномірний ритм добре гармоніював з класичними формами навколишньої забудови, а вільний простір майдану мав особливу цінність для зорового сприйняття.

  Біла Церква - Торгові ряди (БРУМ)

  В Торгових рядах розміщалося багато магазинів та складів. Про це свідчить і розповіді, і фотографії. До пожежі 1963 року призначення Торгових рядів не мінимося, і відновилося в останні роки. Доречно згадати, що після пожежі, коли згорів дах рядів і перекриття галерей, надходили пропозиції знести будівлю, щоб звільнити місце для майбутнього театру. З трудом при допомозі голови республіканського товариства охорони пам'яток історії і культури (УТОПІК) П.Тронька вдалося відстояти цю рідкісну пам'ятку, яка творить своєрідне обличчя центру міста.  Біла Церква - Торгові ряди (БРУМ) 

  Авторів Торгових рядів не знаємо. Була гадка, що від прізвища одного з них походить колоритна назва їх - БРУМ. Проте та обставина, що в дорадянські часи така не побутувала, говорить на користь дуже прозаїчного тлумачення: вона виникла, коли місто набуло статусу районного центру і означає не що інше як Білоцерківський Районний Універсальний Магазин.

 

Коментарі  

Адміністратор
0 Адміністратор 24.05.2017 19:56
Увага! Якщо Ви помітили недостовірність, неточність або помилки в матеріалі, просимо повідомити адміністрації.

Біла-Церква